Vyjadrenie Technickej univerzity v Košiciach k novele zákona o vysokých školách

Vyjadrenie Technickej univerzity v Košiciach k novele zákona o vysokých školách

Technická univerzita v Košiciach (TUKE) pozitívne vníma návrh zákona, ktorým sa mení zákon o vysokých školách. Prínosná je najmä úprava pôsobnosti správnej rady vysokej školy, ako aj pôsobnosti ďalších orgánov akademickej samosprávy vysokej školy, ktorá umožní vysokým školám efektívnejšie a rýchlejšie usmerňovať riadny chod vysokej školy, ako aj pružnejšie reagovať na potreby spoločenskej a hospodárskej praxe.

Návrh zákona tiež dôkladnejšie špecifikuje právnu úpravu kvalifikačných predpokladov pri obsadzovaní pracovných miest vysokoškolských učiteľov a funkčných miest docentov a profesorov. Zároveň navrhovaný spôsob vymenúvania členov výberových komisií pre výberové konanie na obsadenie funkčného miesta docenta alebo profesora optimalizuje kreovanie výberových komisií. Je totiž diskutabilné, či zainteresovanie väčšieho počtu strán do kreovania výberových komisií prinieslo želanú odbornosť a transparentnosť.

Technická univerzita v Košiciach súčasne pozitívne vníma aj navrhovanú zmenu zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. Plánovaná úprava podmienok akreditácie medzinárodného spoločného študijného programu tiež prispeje k cieľu slovenských univerzít stať sa nezanedbateľnou súčasťou európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania.