Slávnostné otvorenie laboratória železničnej dopravy
Dňa 21. mája 2015 sa na Technickej univerzite v Košiciach uskutočnilo za účasti predstaviteľov univerzity, zástupenia Železníc Slovenskej republiky, ako aj ďalších významných predstaviteľov akademickej a priemyselnej sféry, slávnostné otvorenie jedinečného špecializovaného pracoviska (laboratória), ktoré sa bude zaoberať implementáciou RFID technológií do železničnej dopravy. Ide o prvé takéto pracovisko na území Slovenskej republiky.
Aplikáciou RFID systému získa železničná doprava ďalšie výhody ako napríklad monitorovanie zásielok, evidencia vlakovej súpravy a jednotlivých vozňov, aplikovanie RFID so senzormi - informácie napr. o teplote, tlaku, sklone, akcelerácií vlhkosti, kontrola príchodu a odchodu vlaku do/zo stanice určenia so zásielkami sú len ďalším bonusom novej technológie aplikovanej na predstavenom modeli.
Systémom, ktorý zapadá do konceptu dopravnej telematiky a je veľmi úspešne sa rozvíjaný, je automatická identifikácia na báze rádiofrekvenčnej technológie. Spoločnosť od železníc očakáva, že budú ťahúňom v priemysle a hlavným článkom ekonomiky pri preprave surovín v ťažkom a energetickom priemysle. V súčasnosti je toto postavenie ohrozené enormným nárastom automobilovej dopravy. Dlhoročná snaha manažérov dopravy a ochrancov prírody o presun dopravy z ciest na železnicu nie je úspešná z viacerých dôvodov, ale najpodstatnejší je ich technické zaostávanie za rozvojom napr. automobilovej techniky.
Automatizácia procesov spojených so zberom dát, prenosom a záznamom informácií môže pomôcť zlepšiť konkurencie schopnosť železničnej dopravy a získať tak späť svoju pozíciu nositeľa rozvoja a pokroku. Rozvoj informačných procesov a zvyšovanie úrovne automatizácie je aj jedným z kľúčov k výraznému zlepšovaniu efektívnosti prevádzky železničnej dopravy. Vybudované „Laboratórium železničnej dopravy ukazuje cestu, ktorou by sa mali uberať nielen Slovenské železničné spoločnosti. Implementácia RFID technológie do železničnej dopravy ponúka väčšiu spoľahlivosť a podrobnejšie informácie o pohybe tovaru, optimalizuje využitie dopravnej infraštruktúry a koľajových vozidiel, ako aj zvýšenie bezpečnosti tovaru a obslužného personálu. Získané informácie pomôže železničným podnikom lepšie naplánovať ponúkané služby a tiež zabezpečiť efektívny program údržby vozového parku.
Médiá: TV Naša