11. ročník detskej univerzity TUKE „Sme TU pre deti“ ukončený

Display portlet menu

11. ročník detskej univerzity TUKE „Sme TU pre deti“ ukončený

Nedočkaví účastníci sa v pondelok oficiálnym zápisom stali študentmi detskej univerzity TUKE. Svojím slávnostným príhovorom ju otvoril prof. Ervin Lumnitzer a zaprial deťom týždeň plný výnimočných objavov a nezabudnuteľných zážitkov. K prianiam sa na diaľku pripojili aj zástupcovia partnerov projektu zo spoločnosti HANDTMANN Slovakia s.r.o. a 3b s.r.o. – centrum športu a reklamy. Zápisy zo skrípt svedčia o tom, že z úvodnej prednášky Ing. Kataríny Valentovej si deti odniesli základné fakty o univerzite, prezreli si rektorátne priestory vrátane laboratória železničnej dopravy so zmenšeným modelom reálnej vlakovej trate a zvečnili sa do svojich prvých indexov. Súťažilo sa v rôznych športových disciplínach na našom atletickom štadióne. Všetci boli za svoje výkony odmenení medailou, ktorú zúčastneným na krk zavesili PhDr. Marek Mryglot a Ing. Ľubomír Hlivák. Pondelkový popoludňajší program mala na starosti Hutnícka fakulta, kde prof. Beatrice Plešingerová a jej kolegovia umožnili deťom realizovať chemické pokusy v laboratóriách, písať neviditeľným atramentom, dozvedieť sa čo-to o zrode a živote plechovky, pozrieť si ako fungujú mikroskopy a makroskopy, aj ako vyrobiť odliatky z roztaveného hliníka.

Utorok prebiehal v réžii Stavebnej fakulty a Fakulty umení a niesol sa v duchu výletu do tokajského kraja. Cieľovou stanicou bola ocenená Stavba roka 2015, no ešte predtým sa navštívil Dom ľudových tradícií a Tokajská turistická informačná kancelária v Čerhove. Tam mali deti možnosť vyskúšať si výrobu kobercov na 150-ročných krosnách, ako sa hrá na organe, zatancovať a zaspievať si v ľudových krojoch a zároveň sa dozvedieť o možnostiach regiónu Tokaj. V muzeálnej časti si deti mohli poobzerať exponáty zo života ľudí z minulosti. Z obce Čerhov sa po týchto starobylých atrakciách presunulo do vínnych pivníc rodiny Macíkových v Malej Tŕni. Potom sa mohlo konečne vyraziť k hlavnému bodu programu, Stavbe roka 2015, čím bola Vyhliadková veža v Malej Tŕni, malebnej obci v srdci kraja Tokaj. Ing. Slávka Harabinová, Ing. Eva Panulinová a Mgr. Lena Jakubčáková spolu s kolegami pripravili pre deti aj stanoviská v teréne súvisiace s témou.
 

V stredu deti zvládli absolvovať 3 fakulty. Začalo sa na Ekonomickej fakulte s prednáškou o Európskej únii a eure. Ing. Daniela Petríková a Ing. Slávka Klasová oduševnene vysvetľovali ako spoznať pravú euromincu či eurobankovku. Ing. Viliam Vajda nechal deti vytvárať si firmy podľa predstáv na základe poskytnutých kľúčových slov, pripraviť business plán a následne ho tímovo prezentovať. Medzitým si deti vyskúšali virtuálnu realitu pod vedením Ing. Pavla Kaleju. Popoludní program pokračoval na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií. Juniorom predstavila doc. Lucia Domaracká všetko, čo sa skrýva pod zemou, deti videli zmenšenú baňu, čo všetko v nej je a ako to tam funguje. Program pre seniorov pripravili Ing. Slavomír Drevko a Ing. Oľga Végsöová. Hovorilo sa o zlate, deti najviac zaujímalo kde a ako sa ťaží a aká je jeho cena. Pri ryžovaní „zlata“ si každý úspešný zlatokop mohol svoj vyryžovaný kúsok vziať domov. Nechýbala ani prehliadka bohatej zbierky minerálov a hornín, medzi nimi aj diamantov či opálov s Ing. Janou Zacharovovou. Tento rok sme opätovne necestovali na Fakultu výrobných technológií do Prešova, ale doc. Marek Kočiško a Ing. Jozef Török prišli do Košíc aby zodpovedali deťom množstvo otázok o priestorových tlačiarňach a skeneroch. Skenovali ním ich telá a preniesli to do virtuálnej reality, deti dostali kartičky s 2D zvieratkami, telefón to naskenoval a vďaka aplikácii to pretransformoval do 4D formy. Deti sa mohli aj fyzicky dotknúť rôznych vzoriek z 3D tlačiarne a dozvedieť sa o možnostiach využitia skenerov v reálnom živote.
 

Štvrtok dopoludnia strávili deti na Fakulte elektrotechniky a informatiky na 6 pútavých stanovištiach pripravených Ing. Máriou Gamcovou. Pestrý svet robotov predstavil zvedavým študentom v úvodnej prednáške Ing. Ján Bačík. Deti sa pobavili na názorných ukážkach zo sveta robotov, kde sa dozvedeli, ako dokázal človek poraziť robota v stolnom tenise alebo taktiež o robotovi, ktorý dokáže skákať do rôznych výšok. Očká deťom jagali pri ovládaní drona nohami, stali sa učiteľmi robotov - učili robo ruku aby preniesla loptičku do určenej nádoby a tiež si vyskúšali rýchlu jazdu na formule pomocou simulátora vo VW laboratóriu. Deti boli unesené hraním sa s humanoidnými robotmi a vyskúšaním si rôznych virtuálnych modelov. Podobne aj popoludní na Strojníckej fakulte bol program, ktorý pripravil doc. Róbert Huňady spolu s kolegami, rozdelený do 6 atraktívnych stanovísk. Deti sa presvedčili, že odpad vlastne nemusí byť odpad, zistili, že nie je vždy zlé, keď sa trasie svet, preskúmali viaceré možnosti, ako sa veci digitalizujú, trošku si polepili prsty a potrápili svoju jemnú motoriku pri vyrábaní, urob si sám, pohyblivých mechanizmov a pomocou viacerých pokusov so silou prišli na to, ako funguje trenie či Archimedov zákon, súťažili v tom, kto dokáže čo najhlasnejšie kričať a taktiež si vyskúšali neviditeľný plášť Harryho Pottera.
 

Posledný deň dopoludnia patril Leteckej fakulte, kde deti Mgr. Peter Čekan zasvätil svojou prednáškou do histórie, súčasnosti aj budúcnosti letectva. Na vlastnej koži si deti mohli vyskúšať, aké to je sedieť v pilotskom kresle Albatrosa a obzrieť si vnútornú kostru lietadla MI2 či simulátor pre cvičenie letových dispečerov. Detská predstavivosť ich na chvíľku vyniesla vysoko do zemskej atmosféry a zaradila medzi skúsených rytierov nebies. Popoludní v súťaži „TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť“ museli deti tvrdo premýšľať, aby si vedeli vybrať, ktorá z mnohých zaujímavých aktivít či zážitkov z celého týždňa bola pre nich najzaujímavejšia. Najkrajšie prevedenie potom spolu s ostatnými týždňovými súťažami ocenili zástupcovia vedenia univerzity počas slávnostnej promócie. S blížiacou sa 14-tou hodinou sa Aula Maxima postupne zapĺňala rodičmi, starými rodičmi a inými rodinnými príslušníkmi, ktorí prišli v tento slávnostný deň podporiť svojich malých študentov. Po povzbudivom príhovore prorektora prof. Ervina Lumnitzera (1. turnus) a rektora prof. Stanislava Kmeťa (2. turnus) sa vykonal promočný akt, po ktorom sa čerství absolventi detskej univerzity 2016 rozišli držiac v rukách svoje univerzitné diplomy. Veríme, že bohatý program naplnený predovšetkým objavovaním a putovaním za vedou a technikou bol pre deti nielen veľkým zážitkom, ale aj prínosom pre ich budúcnosť. Za úspešné ukončenie detskej univerzity 2016 patrí vďaka garantom za jednotlivé fakulty TUKE, Akademickému športovému centru, Libressu, Jedálni na ul. Boženy Němcovej 1, zamestnancom rektorátu a v neposlednom rade realizačnému tímu v zložení: animátori Frederika Mária Dohovič, Bc. Eva Fulajtárová, Martin Havrilla, Bc. Ľuboslav Ilečko, Simona Starinská, Bc. Martina Vargová, fotograf Ing. Róbert Klik, kameraman Ing. Pavol Verčimák a garant projektu Ing. Katarína Valentová.


FOTOGALÉRIA
 

11. ročník detskej univerzity TUKE „Sme TU pre deti“ ukončený

Display portlet menu