Verejné pripomienkovanie štúdie uskutočniteľnosti: Zvýšenie efektívnosti využívania energetických údajov za účelom úspory financií v budovách verejnej správy

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako Sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra (OPII) sprístupňuje na verejné pripomienkovanie štúdiu uskutočniteľnosti projektu „Zvýšenie efektívnosti využívania energetických údajov za účelom úspory financií v budovách verejnej správy.“, predložený žiadateľom: Technická univerzita v Košiciach, aby sa k tomuto dokumentu mohli vyjadriť všetky stavovské organizácie i ostatné subjekty, ktoré sa venujú informatizácii a digitalizácii systémov verejnej správy.

Technická univerzita v Košiciach má jedinečné regionálne postavenie v oblasti výskumu a vývoja. Personálne zázemie a skúsenosti, ktoré má v oblasti spracovania a analýzy dát s využitím prvkov umelej inteligencie ju viedli k tomu, aby pripravila štúdiu uskutočniteľnosti a projekt pre oblasť lepšieho využívania energetických zdrojov.

Slovenská republika prijala Národný program znižovania emisií podľa čl. 6 smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2284 zo 14. decembra 2016 o znížení národných emisií určitých látok znečisťujúcich ovzdušie. Jedným z hlavných opatrení je racionalizácia využívania energetických zdrojov, kde patrí aj lepšie využívanie elektrickej energie.

Z pohľadu nákladov štátu tvorí položka na prevádzku budov vo verejnej správe pomerne vysoký náklad, kde je však aplikovaným najnovších energetických riešení možná úspora elektrickej energie, či finančných zdrojov a v konečnom dôsledku aj priestor na znižovanie emisií CO2. Identifikácia možností úspor je možná práve vďaka analýze energetických dát z o spotrebe jednotlivých monitorovaných budov. Ak by sa dáta o ich historickej a aktuálnej spotrebe elektrickej energie zberali a analyzovali prostredníctvom poznatkov dátovej analytiky s podporou techník umelej inteligencie, vzniká tak pomerne veľký priestor pre identifikáciu úspor, hľadaní efektívnejších riešení, či detekciu anomálnych stavov. Realizáciou výskumných úloh projektu je možné vytvoriť komplexné riešenia pre zber dát a webovú platformu, ktorá bude generovať údaje podporujúce rozhodovanie sa v oblasti šetrenia nákladov na elektrickú energiu.

Cieľom Technickej univerzity v Košiciach je aktívne v rámci riešenia podávaného projektu:

• využiť svoje jedinečné regionálne postavenie a znalostnú bázu v oblasti zlepšenia využívania elektrickej energie v budovách verejnej správy,
  • využiť potenciál špičkovej odbornej inštitúcie tým, že navrhne, implementuje a overí najnovšie poznatky z oblasti dátovej analytiky a techník umelej inteligencie nad bázou získaných dát získaných z inteligentných meračov elektrickej energie,
  • navrhnúť vhodné technologické scenáre, ktoré by bolo vhodné implementovať v budovách verejnej správy tak, aby ich bolo možné analyzovať vo vytvorenom Centre analýz energetických údajov,
  • pilotne nasadiť a overiť najnovšie poznatky dátovej analytiky nad reálnymi dátami, ktoré získa implementáciou vlastných meraní a datasetmi získanými od Východoslovenskej distribučnej spoločnosti (na základe existujúcej zmluvy o spolupráci),
  • v rámci realizácie projektu vybuduje funkčný prototyp (testbed) v kempuse Technickej univerzity v Košiciach, bude zbierať a analyzovať údaje z min. 25 budov,
  • získané dáta analyzovať, nakoľko sú cenným zdrojom poznatkov pre samotnú Technickú univerzitu v Košiciach v oblasti výskumu, ale zároveň dokážu poskytnúť informáciu o tom, aký je potenciál úspor pre vlastníkov budov verejnej správy, ale i z globálneho pohľadu pre Inštitút pre stratégie a analýzy Úradu vlády Slovenskej republiky,
  • po ukončení projektu sprístupniť Centrum analýz energetických údajov všetkým inštitúciám verejnej správy, ktoré budú mať záujem o identifikáciu úspor na budovách, ktoré spravujú a ušetriť zdroje na manuálnych odpočtoch, ktoré sú aktuálne využívané v drvivej väčšine inštitúcií.

Pripomienky k štúdii uskutočniteľnosti  je možné zaslať v dole uvedenom formulári na e-mailovú adresu: pripomienky@tuke.sk do 5.11.2019(vrátane).

Dokumenty na stiahnutie:

Štúdia uskutočniteľnosti