UNIVNET - nový výskum aj brána do sveta

UNIVNET - nový výskum aj brána do sveta

Technická univerzita v Košiciach sa pripojila k iniciatíve piatich výskumných univerzít (Slovenská technická univerzita v Bratislave, Ekonomická univerzita v Bratislave, Žilinská univerzita v Žiline a Technická univerzita vo Zvolene) a spolu so Zväzom automobilového priemyslu SR založili združenie UNIVNET s cieľom realizovať výskumno-vývojové aktivity v oblasti recyklácie a zhodnocovania odpadov a to najmä v automobilovom priemysle, lebo ten je dominantnou súčasťou priemyslu na Slovensku.

Podľa najnovších údajov sa v roku 2018 na Slovensku ročne vyprodukoval odpad v objeme 2,252 milióna ton, medziročne tak produkcia odpadu stúpla o takmer 10%. Väčšina odpadu, takmer 50%, putovalo na skládky, hoci skládkovanie odpadu je v hierarchii narábania s odpadmi horšou alternatívou ako spaľovanie - v spaľovniach skončilo iba 7% (157 tisíc ton). Najšetrnejším spôsobom spracovania komunálneho odpadu je recyklácia, no Slovensko patrí v tejto kategórii do skupiny najslabších krajín v rámci EÚ s podielom recyklovaného odpadu na úrovni 36%. Lídrom v recyklácii je Rakúsko a Nemecko, ktoré dokážu recyklovať až 70% komunálneho odpadu.

Slovensko má v oblasti odpadového hospodárstva čo doháňať, pred krajinou stoja mnohé výzvy spojené s ekologickejším narábaním s odpadmi a lepšou efektivitou odpadového hospodárstva. Práve táto iniciatíva by mala prispieť k zefektívneniu a zníženiu environmentálnej záťaže nielen na Slovensku.