Nový smer integrácie blockchainu do infraštruktúry mobilnej siete

Nový smer integrácie blockchainu do infraštruktúry mobilnej siete

Aplikované algoritmy umelej inteligencie a strojového učenia implementované prostredníctvom pokročilých neurónových sietí v spojení s možnosťami technológie blockchain môžu raz pomôcť pri vývoji riadenia a organizácie 5G resp. 6G komunikačných sietí. K tomuto poznaniu vedecky prispela štúdia pracovníkov z Katedry počítačov a informatiky (Fakulta elektrotechniky a informatiky) pod vedením doc. Ing. Juraja Gazdu, PhD. v medzinárodnej spolupráci s King's College London (Veľká Británia), Lviv Polytechnic University (Ukrajina) a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), ktorá bola publikovaná v prestížnom vedeckom časopise IEEE Communication Magazine s impact factorom IF = 11,1.

Časopis IEEE Communications Magazine patrí dlhodobo medzi svetovo-uznávané a rešpektované a svoje práce v ňom publikujú vývojové tímy spoločností ako napr. Ericsson, Nokia Networks, Google ako aj najlepšie svetové univerzity. Spoločná publikácia je výsledkom viacročnej spolupráce medzi pracovníkmi TUKE a UPJŠ v oblasti moderných komunikačných sietí s dôrazom kladeným na interdisciplinárny prienik aktuálnych poznatkov technických vied a biovied. Veríme, že úspešná aktivita týchto vedcov bude aj naďalej pokračovať.

Článok je dostupný z univerzitnej siete na https://ieeexplore.ieee.org/document/9214395