Univerzita

Valentínska kvapka krvi na TUKE 2023

Display portlet menu

Valentínska kvapka krvi na TUKE 2023

Slovenský Červený kríž sa viac ako 60 rokov venuje osvetovým aktivitám v oblasti bezpríspevkového darcovstva krvi. Už 28 rokov, vždy vo februári, pripomína kampaňou Valentínska kvapka krvi potrebu pravidelných darcov krvi a neustáleho získavania nových darcov krvi medzi zdravými ľuďmi. Tohtoročná kampaň sa začala, rovnako ako letný semester na TUKE, 13. februára 2023.

Technická univerzita v Košiciach sa do tejto kampane zapojila medzi prvými, a to priamo 14. februára na sviatok sv. Valentína. Na mobilné odberové miesto Hematologicko­‑transfúzneho oddelenia Nemocnice AGEL Košice Šaca sa zmenili priestory prízemia Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM.

Napriek sťaženým podmienkam v podobe štrajku mestskej hromadnej dopravy a prerušeniu vyučovania na niektorých fakultách prišlo s úmyslom darovať a pomôcť viac ako 60 ľudí. Krv mohlo darovať 57 z nich, vďaka čomu sa zdravotníkom podarilo zabezpečiť pre pacientov v ohrození života vyše 25 litrov život zachraňujúcej tekutiny.

Všetkým dobrovoľným darcom patrí náš obdiv a poďakovanie.

Zapojiť sa do Valentínskej kvapky krvi môžete do 10. marca 2023.

Kto a ako môže darovať krv?

Krv môže darovať každý zdravý človek, ktorý je starší ako 18 rokov a má hmotnosť nad 50kg. Darovanie krvi trvá približne hodinu a darcovi sa na jeden raz odoberá zhruba 450 mililitrov krvi. Na odber sa nechodí nalačno, je vhodné dať si zdravé raňajky a deň pred odberom dbať na vyváženú stravu a pitný režim. Ako odber prebieha, ako sa treba pripraviť a všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete pred odberom vedieť, sa dočítate na stránke SČK: https://redcross.sk/daruj­‑krv/.

Kde sú odberové miesta?

Odberové miesta sú skoro v každom väčšom meste, nájdite si to najbližšie. Na niektoré odberové miesta sa treba vopred objednať, inde stačí len prísť počas ordinačných hodín. Zoznam odberových miest nájdete na stránke: https://redcross.sk/daruj­‑krv/kde­‑mozete­‑darovat­‑krv/.

Valentínska kvapka krvi na TUKE 2023

Display portlet menu