Univerzita

Pro Educo 2017

Medzinárodný veľtrh vzdelávania PRO EDUCO, ktorý sa v dňoch 29. - 30. novembra 2017 uskutočnil v Košiciach už po jedenásty krát, patrí k najväčším podujatiam tohto druhu na Slovensku. Svojím konceptom, kde sú na jednom mieste prezentované programy pre stredoškolské, vysokoškolské, postgraduálne i mimoškolské vzdelávanie, je však u nás ojedinelý.

Technická univerzita v Košiciach bola generálnym partnerom podujatia a v rámci svojej expozície prezentovala uchádzačom viacero exponátov a praktických ukážok tvorivej práce študentov. Nechýbala virtuálna prehliadka areálu univerzity, herná konzola, Rádio 9, netradičné fotenie a reportáže Študentskej televízie. Príjemným spestrením bol aj univerzitný popcorn, ktorý rozvoňal celé výstavisko.

Súčasťou otváracieho ceremoniálu bolo udeľovanie cien PRO EDUCO AWARDS 2017. Tie putovali študentom vo viacerých vekových kategóriách od žiakov základných škôl až po doktorandov, ktorí zúročili svoj talent vo vlastných start-up projektoch. Za TUKE prevzali ocenenie Ing. Ján Bačík, PhD. a Ing. Milan Biroš za projekt Pathfinder. Výsledkom projektu je autonómny mobilný robot určený na pomoc v zdravotníckych zariadeniach. Ide o prvú aplikáciou robotickej mobilnej technológie v nemocničnom prostredí v európskom priestore, ktorá je súčasne vzorovou ukážkou transferu výsledkov výskumu do praxe.

O ďalšiu zaujímavú novinku sa postaral robot NAO, ktorý odprezentoval návštevníkom, čo všetko môžu zažiť, keď sa rozhodnú študovať na niektorej z deviatich fakúlt TUKE.