Univerzita

Diskusia s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom

Display portlet menu

Diskusia s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom

“Moderné Slovensko v modernej Európe“- bola nosná téma, na ktorú diskutoval 27. februára 2019 podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič s rektormi, zamestnancami a študentami troch košických univerzít (TUKE, UPJŠ a UVLaF).

Moderátorom diskusie bol prorektor pre inovácie a transfer technológií TUKE prof. Anton Čižmár, ktorý v úvode pripomenul pánovi komisárovi jeho prvý kontakt s TUKE formou telemostu z Bruselu pred vyše 10 rokmi. „Pána Maroša Šefčoviča veľmi netreba predstavovať na našej univerzite, pretože pokiaľ si dobre pamätám, je to jeho v poradí už asi siedma návšteva. Naposledy to bola návšteva pred niekoľkými mesiacmi, keď sme sa bavili na tému startupy“, dodal v úvodnom vstupe pán prorektor.

V Aule Maxima sa tentoraz okrem energetickej bezpečnosti a možnostiach kozmického výskumu riešili aj témy rozvoja Slovenskej batériovej aliancie a podpory mladých výskumníkov, ktorí by mohli svoj talent rozvíjať v nových centrách excelentnosti.

Ako zvýraznil pán eurokomisár: „Pre Slovenskú republiku bude absolútne zlomové obdobie ďalšieho európskeho rozpočtu v rokoch 2021 až 2027. A to preto, lebo sa očakáva, že Európska únia vydelí na podporu vedy a výskumu 100 miliárd eur.“ Práve to pokladá za jeden z výrazných impulzov, aby sa slovenský výskum a inovácie čoraz intenzívnejšie hlásili a zapájali do európskych výskumných a inovačných výziev.

Diskusia s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom

Display portlet menu