Univerzita

2. ročník konferencie Východ nie je EXIT

Display portlet menu

2. ročník konferencie Východ nie je EXIT

V utorok 4. decembra 2018 sa v priestoroch Kulturfabrik Tabačka v Košiciach uskutočnil druhý ročník kick-off konferencie „Východ nie je EXIT“ s rovnomennou iniciatívou, ktorá chce bojovať proti odlivu mladých a šikovných ľudí z regiónu východného Slovenska. Patronát nad týmto podujatím prevzala Technická univerzita v Košiciach.

V troch panelových diskusiách, pod moderátorským vedením Anety Pariškovej, diskutovalo k otázkam súvisiacim s týmto súčasným fenoménom 11 slovenských i zahraničných spíkrov. TUKE na podujatí zastupoval pán rektor prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc., ktorý bol členom tzv. “Expert Board“.

Témami panelov boli:

 • Panel/01 Pohľad zvonku - Podľa hesla, že doma nie je nikto prorokom sa v tomto paneli predstavili spíkri, ktorí majú dnes k východu Slovenska osobitý vzťah. Mali možnosť dívať sa na svet a dianie v ňom skôr z globálneho pohľadu, dnes sa ich aktivity už viažu aj k tomuto regiónu:
  Martin Jelínek z Jazykového inštitútu Bright House, Clayton Stone z TUKE a Robert Vincze z Won China Investment Europe SK
 • Panel/02 Mesto & univerzita - Potrebuje mesto univerzitu? Potrebuje univerzita mesto? Je znižovanie počtu študentov na vysokých školách východného Slovenska výlučným problémom školy? Nemali by mesta a regióny okrem kampaní zameraných na turistov, či investorov vytvárať spolu s univerzitami a firmami aj ucelené kampane s fokusom na mladých ľudí? Na tieto otázky diskutovali:
  Lenka Vargová Jurková z Košice Región Turizmus, Zuzana Pavlovic z Global Slovakia, Juraj Girman z Košice IT Valley a Jiří Uher z Masarykovej univerzity
 • Panel/03 Dá sa to! - Diskusný panel plný motivácie a pozitívneho myslenia.
  Predstavil sa v ňom inšpiratívny Juraj Hipš a traja mladí podnikatelia z východu, ktorí nečakali na vysnívané zamestnanie, neodišli, ale nabrali odvahu realizovať vlastné nápady a dnes úspešne podnikajú a žijú v regióne, kde to nie je jednoduché, ale určite nie nemožné.
  Danka Bodnárová - Robin Street Food, Karolína Jankivová - Jankiv Siblings a Jaroslav Pčola - Reinter

Konferencia bola úvodnou akciou 12. ročníka medzinárodného veľtrhu vzdelávania Pro Educo 2018, ktorý sa tento rok uskutočnil v priestoroch Steel Arény.

2. ročník konferencie Východ nie je EXIT

Display portlet menu