Národná cena za dizajn po roku opäť putuje do Košíc

Národná cena za dizajn po roku opäť putuje do Košíc

V 16. ročníku Národnej ceny za dizajn 2019 - produktový dizajn, v kategórii Študentský dizajn zvíťazila Mgr. art. Mária Fialková, absolventka štúdia dizajnu na FU TUKE.

V roku 2018 Národnú cenu za dizajn získal Mgr. art. Samuel Čarnoky, ArtD. z Katedry dizajnu FU TUKE, za grafické spracovanie autorskej knihy fotografky Leny Jakubčákovej Spis 44.

Tento rok zvíťazila diplomovka Márie Fialkovej, pod názvom "Hra v urbánnom prostredí" (The Kit for an Urban Kid), ktorú vytvorila pod vedením profesora Tibora Uhrína, vedúceho Katedry dizajnu.

Ide o súbor interaktívnych hracích súprav pre deti, inšpirovaný štyrmi ročnými obdobiami - na jar si deti môžu zasadiť bylinky, v lete sa zahrať na stopárov, na jeseň si vytvoriť vlastný herbár, v zime postaviť vtáčie kŕmidlo a pozorovať správanie vtákov.

Reaguje tým na súčasný negatívny trend redukovania pohybu detí do malých priestorov oplotených detských ihrísk, ktoré sú čoraz častejšie vyrobené z plastu od podlahy až po detaily preliezačiek a zasadzuje sa o návrat detí do prírodného prostredia, ktoré im poskytuje nielen rôznorodé zmyslové podnety, ale predovšetkým kreatívnu slobodu na vymýšľanie vlastných hier.

Porota okrem celkového zámeru ocenila aj formu prezentácie a kultivované grafické spracovanie súprav.

Vyhlasovateľom súťaže Národná cena za dizajn je Ministerstvo kultúry SR a organizačne ju zabezpečuje Slovenské centrum dizajnu. Do tohoročnej súťaže bolo prihlásených 139 prác, z ktorých medzinárodná porota vybrala do finále 51 prác. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže sa konalo 11.10.2019 v Bratislave, v kultúrnom centre Design Factory.