TUKE zakladajúcim členom Slovenskej batériovej aliancie

TUKE zakladajúcim členom Slovenskej batériovej aliancie

Zakladateľskú zmluvu záujmového združenia právnických osôb Slovenská batériová aliancia (SBaA) podpísalo 20. júna 2019 deväť subjektov. Slovensko tým deklarovalo ambície pre rozvoj konkurencieschopného batériového ekosystému od výskumu, výroby až po recykláciu.

Hodnota trhu s batériami podľa odhadov odborníkov bude od roku 2025 predstavovať 250 miliárd eur a bude rýchlo rásť. Batérie budú nevyhnutným tovarom pre každú ekonomiku a ich výroba v Európe je nevyhnutná na pokrytie enormne rastúceho dopytu a zníženie závislosti od mimoeurópskej produkcie.

„Vzhľadom na zvyšujúci sa podiel automatizácie a robotizácie v priemysle je nevyhnutné hľadať inovatívne a zároveň čisté, bezemisné a bezpečné technológie. Veríme, že práve novovznikajúca SBaA aktívnou účasťou podporí tento proces,“
dopĺňa spoluzakladateľ prof. Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity v Košiciach.

Európska únia osobitným programom podporuje úsilie členských štátov o budovanie batériového ekosystému. Európska batériová aliancia (EBA) združuje zhruba 260 priemyselných subjektov a inovátorov a podniká zásadné kroky pre masovú produkciu batérií v Európe. SBaA predpokladá úzku spoluprácu s EBA a významnú podporu pri budovaní batériového ekosystému od výskumu, cez výrobu až po recykláciu aj na Slovensku.

Zakladajúci členovia SBaA:
IPM, s. r. o.
InoBat j. s. a.
A.En. Slovensko s. r. o.
MSM Holding, s. r. o.
GreenWay Infrastructure s. r. o.
SLOVNAFT, a. s.
MATADOR Holding, a. s.
Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV
Technická univerzita v Košiciach