Potulka s Milanom Kolcunom: Zabudnutá MEGAvýstava

O histórii Technickej univerzity v Košiciach sa v rámci minuloročných osláv popísalo veľa, ale menej sa už vie o histórií areálu, na ktorom súčasná univerzita stojí. Práve rok 2018 je výročím viacerých výnimočných udalostí nielen v dejinách Československa, ale aj našej univerzity.

Školský rok 1938/39 mal odštartovať výučbu na Štátnej vysokej škole technickej Dr. Milana Rastislava Štefánika v Košiciach, ktorá bola založená rok predtým. Vyučovať sa malo v provizórnych budovách, ktoré slúžili ako výstavné pavilóny počas MEGAvýstavy Východ Československa v roku 1938. Žiaľ, predvojnové udalosti zmenili tento zámer vzdelávať v Košiciach technikov a škola bola nútená viackrát zmeniť sídlo. Každopádne zázemie pre rozvoj vzdelanosti za Letnou ulicou ostalo, tvorí základ hlavného areálu TUKE.

A práve zabudnutej MEGAvýstave a budovám v areáli TUKE je venovaná video-potulka najznámejšieho košického sprievodcu Milana Kolcúna: