KORONAVÍRUS – opatrenia pre mobility

KORONAVÍRUS – opatrenia pre mobility

Technická univerzita v Košiciach a Národná agentúra programu Erasmus+ v nadväznosti na aktuálnu situáciu so šírením koronavírusu (2019-nCoV) upozorňuje na potrebu zvýšenej opatrnosti pri plánovaní mobilít do postihnutých oblastí.

Na základe stanoviska Európskej komisie zo dňa 31. 1. 2020 a 25. 2. 2020 je na rozhodnutí účastníckych organizácií v programe a individuálnych účastníkoch, ako realizovať plánované aktivity, prípadne posunúť, ak je to možné, cesty plánované do oblastí, ktoré sú postihnuté týmto ochorením.

Zároveň Vám odporúčame, aby ste:

• primerane riadili projektové aktivity (napr. komunikovali s partnerskou organizáciou v otázkach bezpečnosti, zmenili termín plánovanej mobility a pod.),
  • monitorovali cestovné odporúčania Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,
  • kontinuálne sledovali vývoj situácie a včasne ju vyhodnotili tak, aby ste v dostatočnom predstihu vedeli prijať opatrenia (príklady sú uvedené nižšie),
  • pravidelne komunikovali s partnerskými organizáciami s cieľom flexibilnejšie reagovať na danú situáciu,
  • prijali vhodné opatrenia v oblasti bezpečnosti a poučili o nich účastníkov, najmä o hygienických pravidlách,
  • zabezpečili primerané cestovné poistenie (napr. leteniek),
  • zistili kontaktné údaje na slovenský zastupiteľský úrad v danej krajine (v prípade, ak v danej krajine slovenský zastupiteľský úrad nie je zriadený, tak v najbližšej krajine.

Národná agentúra môže uplatniť inštitút vyššej moci pre mobility plánované/realizované do/z oblastí, ktoré by indikovali výskyt koronavírusu. Národná agentúra bude posudzovať jednotlivé žiadosti individuálne a bude požadovať od príjemcu grantu:

• preukázanie existencie objektívnych a neodvrátiteľných prekážok, ktoré viedli alebo by mohli viesť k nedodržaniu zmluvných podmienok (napr. v podobe screenshotov stránky MZVaEZ SR, písomnej informácie od prijímajúcej/partnerskej organizácie),
  • preukázanie všetkých preventívnych opatrení a úsilia, ktoré mali viesť k zabráneniu vzniku okolností smerujúcich k nedodržaniu zmluvných podmienok alebo k minimalizácii dopadov na realizáciu aktivít.

Medzi takéto opatrenia zamerané na predchádzanie alebo minimalizovanie škôd môžu patriť:

• zmena termínu realizácie mobility, nadnárodných stretnutí a pod. (v ojedinelých prípadoch zmena trvania zmluvy),
  • zmena cieľovej krajiny tam, kde je to možné,
  • výber vhodného cestovného poistenia pokrývajúceho aspoň časť nákladov,
  • nákup leteniek s možnosťou stornovania,
  • rezervácia ubytovania s možnosťou stornovania a pod.
  • v prípade projektov KA107 z Výzvy 2018 platí, že v prípade, že sa vo Vašom projekte nachádza krajina, kde je preukázaný výskyt koronavírusu, je možné projekty predĺžiť o 12 mesiacov, t.j. do 31.07.2021. Takúto žiadosť o predĺženie posielajte podpísanú štatutárom najneskôr do 30.06. 2020, teda mesiac pred pôvodným plánovaným ukončením projektu.

Dovoľujeme si upozorniť, že TUKE a Národná agentúra programu Erasmus+ nemá žiadne kompetencie vyjadrovať sa k stupňu rizika nákazy alebo ohrozenia v jednotlivých krajinách. Tieto informácie nájdete na stránkach:

MZVaEZ SR:

WHO - Svetová zdravotnícka organizácia:

ECDC - Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb: